off
Nawigacja
Translator
Choose your language:
Losowa fotografia
Nowe tango ASTORA PIAZZOLLI - Massimo Cotto & Simona Marchetti.


Piazzolla - urodzony w Mar del Plata (11. marca 1921 r.), dorastaj膮cy jednak w nowojorskim Bronksie - odkry艂 magi臋 bandoneonu b臋d膮c jeszcze dzieckiem. Sw贸j charakterystyczny styl gry szlifowa艂 zach臋cany przez ojca, posy艂aj膮cego go na pierwsze lekcje muzyki. Ju偶 w wieku trzynastu lat Piazzolla zosta艂 zauwa偶ony przez Carlosa Gardela, kt贸ry ofiarowa艂 mu ma艂膮 rol臋 w filmie "EL DIA QUE ME QUIERAS". P贸藕niej jednak - poruszony jego talentem i 艂atwo艣ci膮, z jak膮 traktowa艂 instrument - zaproponowa艂 mu uczestnictwo w tourn茅e po Ameryce Po艂udniowej. Dla m艂odego muzyka by艂a to wielka, niespodziewana okazja, ale Piazzolla odrzuci艂 j膮!! Jak si臋 okaza艂o, ta szale艅cza decyzja ocali艂a mu 偶ycie, bowiem samolot Gardela rozbi艂 si臋 w tajemniczych okoliczno艣ciach. I gdy ca艂a Argentyna op艂akiwa艂a 艣mier膰 swojego "kr贸la", w ma艂ym zak膮tku na Bronksie czternastoletni ch艂opiec b艂ogos艂awi艂 sw膮 dobra muzyczn膮 gwiazd臋.

TANGO DO S艁UCHANIA

W 1937 roku Piazzolla wr贸ci艂 do ojczyzny i - po kilku do艣wiadczeniach z najs艂ynniejszymi zespo艂ami tanga - sta艂 si臋 cz艂onkiem orkiestry Anibala Troilo. Jako drugi bandoneonista odgrywa艂 rol臋, kt贸ra wydawa艂a si臋 stworzona dla niego, daj膮ca mu swobod臋 poruszania si臋 w wirtuozerii instrumentu, nie b臋d膮c "przywi膮zanym" do jakiej艣 szczeg贸lnej estetyki (i o to chodzi艂o maestro Troilo). W ten spos贸b muzyka nabiera艂a dla niego innego zabarwienia, doskona艂ej harmonii mi臋dzy "s艂odkim i gorzkim". Piazzolla stworzy艂 nowy, absolutnie oryginalny przepis, kt贸ry do tego stopnia spodoba艂 si臋 Anibalowi Troilo, 偶e ten, na 艂o偶u 艣mierci postanowi艂 podarowa膰 muzykowi sw贸j bandoneon. By艂 to gest namaszczenia. Symbolizowa艂 on r贸wnie偶 promocj臋 nowego gatunku tak podobnego do tanga, cho膰 jednocze艣nie tak od niego odmiennego; wyrastaj膮cego z tradycji, nawi膮zuj膮cego do ta艅c贸w ulicznych prostytutek, krzy偶uj膮cego jednak swe kroki z muzyk膮 powa偶n膮 Alberto Ginastera i Nadii Boulanger, staj膮c si臋 wiruj膮cym i fascynuj膮cym "gaucho". W 1950 roku to w艂a艣nie Boulanger po us艂yszeniu pierwszych akord贸w "TRIUNFAL" - 偶arliwego i pe艂nego uczucia tanga - sk艂oni艂a Piazzoll臋 do pozostania przy swoich eksperymentach stylistycznych i pod膮偶ania drog膮 kompozytorsk膮, wyczuwaj膮c, 偶e by艂a to jego muzyka, jego gatunek. To w艂a艣nie by艂 Piazzolla.



Piazzolla bra艂 klasyczny schemat tanga i "wywraca艂" go kompletnie, rewolucjonizuj膮c styl i znaczenie, nie zdradzaj膮c jednak samej jego esencji. Je偶eli do tej pory tango by艂o tylko ruchem, synkop膮 i czysta zmys艂owo艣ci膮, teraz sta艂o si臋 czym艣 innym - "s艂uchaniem", powag膮 i uczuciem. A zatem ewolucja: od ta艅ca do koncertu. Od "pensiamiento triste que se baila" (jak 艣piewa艂 Enrique Santos Disc茅polo) do prawdziwego gatunku muzycznego, symbolu ca艂ego wieku, w kt贸rym wsp贸艂偶yj膮 muzyka powa偶na i jazz, barrio i lunfardo, j臋zyk salon贸w z 偶argonem przest臋pc贸w, ciemne i niebezpieczne ulice Argentyny i wyrafinowane, jasne sale taneczne Europy. Oto nieoczekiwane akordy, tworz膮ce dysonans, ale nie fa艂szuj膮ce; podbijaj膮ce, lecz nie przyt艂aczaj膮ce. Oto muzyka, kt贸ra jest nadziej膮 i rozwianiem iluzji, snem o lepszym 偶yciu i koszmarem. To melodie opowiadaj膮ce o imigrantach i n臋dzy, ale tak偶e o nami臋tno艣ciach i zdradach, o mi艂o艣ci i 艣mierci.

TEN MAGICZNY BANDONEON

Piazzolla nie odrzuca tradycji, ale ja modernizuje; nie zmienia lecz eksperymentuje; nie niszczy lecz tworzy. Jego bandoneon wype艂nia si臋 emocjami i uczuciami. Z ka偶dego jego za艂amania, z ka偶dego mieszka wyp艂ywaj膮 艂zy, przejmuj膮cy szloch dobywaj膮cy si臋 z wn臋trzno艣ci, niesko艅czony smutek obejmuj膮cy artyst臋, melancholia, kt贸ra wraz z instrumentem staje si臋 jedno艣ci膮. To jest w艂a艣nie muzyka, kt贸ra zosta艂a stworzona raczej do s艂uchania ni偶 do ta艅czenia, do rozumienia ni偶 do艣wiadczania. Oto tango serca, kt贸re mocno stoi nogami na ziemi, ale jednocze艣nie uwalnia umys艂 i wci膮ga dusz臋 nie rozpalaj膮c cia艂a. Wersja Piazzolli by艂a tak osobista, 偶e sta艂a si臋 niezrozumia艂a dla samych Argenty艅czyk贸w, dla kt贸rych cywilizacji Argentyny - ziemi nadziei imigrant贸w przyby艂ych z ca艂ego 艣wiata - od zawsze towarzyszy艂 ten w艂a艣nie taniec. Tango, czyli kosmopolityczny i r贸偶norodny rytm, w kt贸rym pobrzmiewaj膮 (zmieszane, ale nie pogubione): melodia 艂aci艅ska i pasjonuj膮ca gitana, milonga i jazz, fado i rembetiko, habanera i afryka艅skie candobl茅, blues i ragtime. Tango to taniec, kt贸ry sta艂 si臋 flag膮 ca艂ego narodu. "Nienawidz膮 mnie - opowiada艂 pewnego razu kompozytor - bo wywracam tango do g贸ry nogami, to stare tango, kt贸re wszyscy w Argentynie kochaj膮, ale kt贸re umiera". Dlatego te偶 Piazzolla nigdy, do ko艅ca, nie zosta艂 zaakceptowany w Buenos Aires. Straszono go nawet 艣mierci膮 - tangueri uzbrojeni w pistolety wkroczyli kiedy艣, podczas nagrania, do radiowego studia.

Piazzolla mia艂 zdecydowanie wi臋ksze szcz臋艣cie w Europie i w Nowym Jorku, gdzie jego nowe tango - oczyszczone z ewidentnie erotycznych ruch贸w i wulgarnego mrugania oczyma (b臋d膮cego sprzecznymi z obowi膮zuj膮c膮 etykiet膮) - zosta艂o powitane jako prawdziwa innowacja. Piazzolla koncertowa艂 w wielu salach na 艣wiecie (warto wspomnie膰 cho膰by fantastyczny wyst臋p w teatrze Smeraldo w Mediolanie, gdzie arty艣cie i jego magicznemu bandoneonowi towarzyszy艂a orkiestra), wsp贸艂pracowa艂 tak偶e z du偶ymi zespo艂ami baletowymi. I zawsze przez wszystkich witany by艂 jako jeden z najwi臋kszych kompozytor贸w i interpretator贸w XX wieku, zas艂u偶ony eksperymentator i fascynuj膮cy wykonawca. Rezultatem tego jest ogromna tw贸rczo艣膰: ponad siedemset pi臋膰dziesi膮t kompozycji - od koncert贸w po balety, od przedstawie艅 teatralnych do muzyki filmowej (na przyk艂ad 艣cie偶ka d藕wi臋kowa do obrazu "TANGOS", w re偶yserii Fernando E. Solanasa). Piazzolla wyda艂 wiele r贸偶nych album贸w solowych (jednym z najlepszych jest bez w膮tpienia "ZERO HOUR" z 1986 roku, stanowi膮cy genialne po艂膮czenie artysty i cz艂owieka, instrumentu i uczucia) oraz ponad siedemdziesi膮t p艂yt nagranych z innymi artystami. Wyr贸偶niaj膮 si臋 tu interpretacje jego muzyki zagrane na saksofonie barytonowym przez Jerry'ego Mulligana ("SUMMIT"). Przede wszystkim jednak nale偶y wymieni膰 p艂yt臋 z Montreux, nagran膮 z wibrafonist膮 Gary Burtonem i album live "THE VIENNA CONCERT", z 1983 roku, na kt贸rym Piazzolla ogranicza si臋 do 艣mia艂ych, ciekawych i udanych "膰wicze艅" stylistycznych (z elektryzuj膮cym ko艅cowym crescendem w postaci ma艂ego arcydzie艂a wykonanego ze skrzypkiem Fernando Pazem). By艂 to eksperyment zainicjowany ju偶 w 1979 roku, podczas koncertu na bandoneon i orkiestr臋, na kt贸rym eklektyczny kompozytor argenty艅ski bawi艂 si臋, mieszaj膮 pikantne rytmy tanga z delikatnym smakiem klasyki Bacha. Ten interesuj膮cy przepis Piazzolla zaproponowa艂 ponownie dziesi臋膰 lat p贸藕niej w "FIVE TANGO SENSATIONS", wyniku dziwnej wsp贸艂pracy z nowatorskim KRONOS QUARTET, gdzie przejmuj膮cy d藕wi臋k bandoneonu harmonizuje z brzmieniem smyczk贸w.




To wszystko s膮 zbli偶enia niepoj臋te dla puryst贸w tanga, mieszanki prawie obra藕liwe, zara偶aj膮ce sam膮 esencj臋 ta艅ca. Jednak dla uwolnionego od uwarunkowa艅, schemat贸w i nakaz贸w stylistycznych ucha mog膮 one okaza膰 si臋 przyjemne i absolutnie fascynuj膮ce. W swoich utworach Piazzolla "zmi臋kcza" tango, lecz nie rozmywa jego nami臋tno艣ci i zmys艂owo艣ci, g艂臋bokiego smutku i niesko艅czonej melancholii. To melancholia w艂a艣nie staje si臋 na koniec poezj膮. To w tangu nostalgia i pami臋膰, duma i wstyd, mi艂o艣膰 i 艣mier膰 lawiruj膮 i rywalizuj膮, pr贸buj膮c zapanowa膰 nad sob膮. Jednak wsp贸lnie doznaj膮 pora偶ki.

BUENOS AIRES - MUZA TANGA

Muzyka wydaje si臋 filmem, d艂ugometra偶ow膮 projekcj膮 偶ycia, w kt贸rej gra r贸偶norodna spo艂eczno艣膰, sk艂adaj膮ca si臋 z prostytutek i opiekun贸w, robotnik贸w i z艂odziei, w kt贸rej iluzje, marzenia, fantazje i rozczarowania odbijaj膮 si臋 w ksi臋偶ycu, w przemykaj膮cych ukradkiem cichych cieniach. To obraz bardzo bliski tym opiewanym przez Jorge'a Luisa Borgesa w "EVARISTO CARRIEGO". Pisa艂 on "wydaje si臋, 偶e bez mrok贸w i nocy Buenos Aires tango nigdy nie mog艂oby si臋 narodzi膰" I to w艂a艣nie niebezpieczne dzielnice Buenos Aires - La Boca czy Palermo - w kt贸rych b贸l i rezygnacja, bieda i smutek krocza razem w md艂ym 艣wietle latarni, staja si臋 scena dla tej spo艂eczno艣ci bez twarzy; te zau艂ki i chodniki, perfekcyjnie opisywane przez Borgesa z przyt艂aczaj膮c膮 nut膮 melancholii, czarno-bia艂e zdj臋cia, opowiadaj膮ce tysi膮ce sekret贸w Buenos Aires (ale pewnie i jakiegokolwiek innego miasta na 艣wiecie). To s膮 te same zau艂ki i chodniki, kt贸re p贸藕niej, w kompozycjach Piazzolli, wydaj膮 si臋 nabiera膰 duszy i g艂osu, uwalniaj膮c si臋 w艂a艣nie w tangu: "Ulice Buenos Aires s膮 moimi wn臋trzno艣ciami. Ale nie te zach艂anne, niewygodne dla t艂umu i ha艂asu, lecz te niech臋tne ulice barrio, niemal niewidzialne, stworzone z p贸艂cienia i mroku; i te nast臋pne, bezdrzewne, gdzie surowe domki dopiero o艣mielaj膮 si臋 ukaza膰 艣wiatu, nad kt贸rymi ci膮偶膮 nie艣miertelne odleg艂o艣ci rozmywaj膮ce si臋 w dalekim obrazie nieba i niziny". Zgie艂k i samotno艣膰, mistycyzm i rozpasanie, pasja i oracje, litanie i s艂odkie mi艂osne s艂owa. Oto kalejdoskop emocji i uczu膰 zamkni臋tych w bandoneonie, magicznym pude艂ku pozwalaj膮cym arty艣cie dotyka膰 strun nostalgii, przechodz膮c z tonu osobistego do epickiego, z prywatno艣ci do uniwersalizmu. Poeta tanga - Enrique Santos Disc茅polo - w swoim "EL CAMBALACHE" os膮dza dwudziesty wiek jako "brud, nikczemno艣膰 i bezczelno艣膰 w muzyce". Piazzolla za艣 stara si臋 "t艂umaczy膰" jego filozofi臋, ponownie interpretuj膮c - w nowoczesny spos贸b - muzyk臋, kt贸ra pozwala 偶y膰 tera藕niejszo艣ci膮.




NA WYGNANIU W PARY呕U

Je偶eli na pocz膮tku "nowe tango" by艂o w Argentynie prze艣ladowane i krytykowane przez tradycjonalist贸w, to w latach siedemdziesi膮tych zosta艂o po prostu wygnane. Zbyt rewolucyjne eksperymenty, dokonywane przez Piazzoll臋 oraz sam przymiotnik "nowe", odbierane by艂y jako niebezpieczne symbole upadku przesz艂o艣ci i wr臋cz jako formalna i tre艣ciowa rebelia. Sztuka Piazzolli sta艂a si臋 niewygodna, a nawet gro藕na dla re偶imu wojskowego tamtego okresu, kt贸remu bardziej ni偶 kiedykolwiek wcze艣niej zale偶a艂o na zduszeniu w zarodku wszelkiego tchnienia wolno艣ci, jakiegokolwiek p艂omienia protest贸w, nawet, a mo偶e przede wszystkim, w muzyce. Dlatego kompozytor wybra艂 emigracj臋 i zamieszka艂 w roku 1974 z ca艂膮 rodzin膮 w Pary偶u. Do ojczyzny wr贸ci艂 dopiero po upadku pu艂kownik贸w i pozosta艂 w niej a偶 do 艣mierci w 1992 roku. Jego powr贸t do Argentyny - w 1985 roku - mia艂 jednak posmak odwetu. Innowacje Piazzolli - 艣mia艂e eksperymenty, wrodzona i naturalna sk艂onno艣膰 do poszukiwa艅 oraz niezliczone mi臋dzynarodowe sukcesy - otworzy艂y drog臋 wielu muzycznym transformacjom, da艂y pocz膮tek innym d藕wi臋kowym i stylistycznym eksperymentom. Niekt贸re z nich z pewno艣ci膮 okaza艂y si臋 dyskusyjne, inne bez w膮tpienia bardziej interesuj膮ce, wszystkie jednak tworzono pod wsp贸lnym sztandarem muzycznej "rewolucji". Tak by艂o w przypadku tanga rokero (rock-tanga), czyli po艂膮czenia bandoneonu i basu z gitarami elektrycznymi i syntezatorami. Forma ta stanowi膮ca magiczny splot instrument贸w i brzmie艅, elastycznej kombinacji rytm贸w i styl贸w nie mog艂a nie odwo艂ywa膰 si臋 do brzmieniowych eksperyment贸w kompozytorskiego geniuszu Astora Piazzolli. Geniuszu - co warto podkre艣li膰 - uznawanego i chwalonego tak偶e ostatnimi czasy przez wykonawc贸w, wydawa艂oby si臋 bardziej akademickich (co nie znaczy mniej spontanicznych), zwi膮zanych ze 艣wiatem muzyki powa偶nej, jak Daniel Barenboim i Gidon Kremer. Pierwszy - pianista i dyrektor Staatsoper w Berlinie - przywo艂a艂 uniesienia argenty艅skiego kompozytora w "MI BUENOS AIRES QUERIDO", podczas gdy drugi - niekwestionowana gwiazda skrzypiec - si臋gn膮艂 po jego tw贸rczo艣膰 na p艂ycie "HOMMAGE A PIAZZOLLA". Te dwa albumy stanowi膮 przepi臋kny i bezcenny zarazem ho艂d z艂o偶ony arty艣cie, kt贸ry nigdy nie przesta艂 pod膮偶a膰 tymi samymi krokami w niesko艅czonym i powtarzaj膮cym si臋 tangu, kt贸ry bawi艂 si臋 rytmem, harmonizowa艂 go i tchn膮艂 w niego dusz臋. Parafrazuj膮c Disc茅polo, nale偶a艂oby powiedzie膰, 偶e "z tego tanga narodzi艂o si臋 tango i jak krzyk znad bagien ulecia艂o w kierunku nieba..."






Massimo Cotto & Simona Marchetti

藕r贸d艂o: "MUZYKA LATYNOAMERYKA艃SKA" zeszyt III, wydawnictwo MULTIPRESS 1999 r.
t艂umaczenie: Biuro T艂umacze艅 PARTNER Warszawa

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj si, 縠by m骳 dodawa komentarze.
off
Logowanie
Nazwa U縴tkownika

Has硂

Zapami阾aj mnie



Nie jeste jeszcze naszym U縴tkownikiem?
Kilknij TUTAJ 縠by si zarejestrowa.

Zapomniane has硂?
Wy秎emy nowe, kliknij TUTAJ.
RSS
News
Articles
Downloads
Weblinks
Forums
Copyright © 2007 Waldemar
2341752 Unikalnych wizyt

Powered by powered by php-fusion © 2003-2007
Design by Design by Matonor