off
Nawigacja
Translator
Choose your language:
Losowa fotografia
Polskie tango przedwojenne - opracowanie Waldemar Dolata.
Polskie tango przedwojenne - fenomen nagłego rozwoju tanga argentyńskiego w Polsce pomiędzy I a II wojną światową.


W październiku 1913 tango zostało wprowadzone w Polsce i tańczone przez Lucynę Messal i Józefa Redo. W 1929 roku powstała kompozycja Jerzego Petersburskiego pod tytułem Tango milonga, które zrobiło międzynarodową karierę.

Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych jednym z najpopularniejszych wykonawców był Tadeusz Faliszewski. Jako wokalista występował razem z Adamem Astonem i Tadeuszem Sas-Jaworskim, w niezwykle popularnym Chórze Warsa, związany był z warszawskimi teatrzykami rewiowymi Morskie Oko i Nowy Ananas. W latach 1929-1930 kierował kinoteatrem Hollywood, a później założył własny kabaret literacki Rajski Ptak. Śpiewał m.in. Tango andrusowskie, Piękny gigolo (z muzyką Leonello Casucci), Gdzie twoje serce, Szkoda twych łez dziewczyno, Adieu, kochanko ma. W historii polskiej muzyki przedwojennej miał najwięcej nagrań.

Janusz Popławski śpiewał tango Czy pamiętasz tę noc w Zakopanem w noc sylwestrową 1936/1937.

Tango dotarło do Polski w większości przez nagrania gramofonowe i przekaz słowny i pisany. W początkach lat 30. polskie tango przedwojenne stawało się coraz bardziej niezależne od kompozycji spoza kraju. Lata 30. można zaliczyć, według Płaczkiewicza, do okresu największego rozkwitu polskiego tanga okresu przedwojennego. Jedną z ostatnich piosenek tamtego okresu były Chryzantemy złociste śpiewane przez Janusza Popławskiego.

Do najbardziej znanych autorów słów należał Andrzej Włast, ale tanga pisali też poeci Marian Hemar, Julian Tuwim, Jerzy Jurandot.

Syrena Rekord, największe przedwojenne wydawnictwo fonograficzne, zarejestrowało ok. 2200 utworów w rytmie tanga.


Tadeusz Faliszewski, ps. Jerzy Nowogródzki, Jerzy Orowski, Jan Pobóg, Jan Saskowski (ur. 20 października 1898 roku w Żywcu - zm. 2 listopada 1961 roku Chicago w USA) - jeden z najbardziej cenionych piosenkarzy dwudziestolecia międzywojennego, aktor kabaretowy, rewiowy i operetkowy, reżyser.
Ukończył Szkołę Politechniczną we Lwowie, podczas I wojny światowej służył w Legionach w I pułku ułanów pułkownika Władysława Beliny-Prażmowskiego, jako oficer łącznikowy z Ministerstwem Spraw Wojskowych.


Tadeusz Faliszewski & Orkiestra Syrena

Co nam zostało z tych lat? (W.Dan/Oldlen), Syrena Electro c. 1932






Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, ¿eby móc dodawaæ komentarze.
off
Logowanie
Nazwa U¿ytkownika

Has³o

Zapamiêtaj mnie



Nie jeste¶ jeszcze naszym U¿ytkownikiem?
Kilknij TUTAJ ¿eby siê zarejestrowaæ.

Zapomniane has³o?
Wy¶lemy nowe, kliknij TUTAJ.
RSS
News
Articles
Downloads
Weblinks
Forums
Copyright © 2007 Waldemar
2342375 Unikalnych wizyt

Powered by powered by php-fusion © 2003-2007
Design by Design by Matonor