殴r贸d艂em ruchu jest cia艂o. Trzeba je pozna膰, 偶eby ten ruch odnale藕膰 w sobie. Trzeba je rozbudzi膰 i uwolni膰. Ja w tym w艂a艣nie pomagam - m贸wi Beata. - Wybra艂am do tego form臋 tanga, bo jest to taniec, kt贸ry szczeg贸lnie pomaga pozna膰 siebie w relacjach z innymi i z samym sob膮.
Tango to taniec, w kt贸rym ka偶dy z partner贸w ta艅czy osobno, cho膰 ta艅cz膮 w parze. Ka偶dy ruch wp艂ywa na drug膮 osob臋, a to uczy uwa偶no艣ci i odpowiedzialno艣ci za wszystkie dzia艂ania. Ale na pocz膮tku trzeba odnale藕膰 藕r贸d艂o ruchu w sobie. Z czasem poczujesz drugiego cz艂owieka i w ko艅cu wiruj膮c膮 we wsp贸lnym rytmie sal臋. Twoje cia艂o zacznie 偶y膰 t膮 chwil膮, tym krokiem. Krok, kt贸ry w艂a艣nie stawiasz, jest zawsze najwa偶niejszy. Bo on poci膮ga za sob膮 nast臋pny i nast臋pny, a wszystkie uk艂adaj膮 si臋 w drog臋.
Beata: - Pracuj臋 wed艂ug w艂asnej metody. 艁膮cz臋 nauk臋 tanga z m.in. technikami ta艅ca wsp贸艂czesnego, baletu, contact improvisation, pilatesu, techniki Alexandra, wizualizacji, technik choreoterapii i 艣wiadomo艣ci cia艂a. Celem jest poznanie w艂asnego cia艂a i porozumienie si臋 z nim. Odblokowanie emocji, odnalezienie swojego 艣rodka i zbudowanie w艂asnej r贸wnowagi. To nauka budowania siebie, swojego 偶ycia i brania odpowiedzialno艣ci za wszystko, co si臋 w nim dzieje.
Mo偶na ta艅czy膰 tango i traktowa膰 to jako zabaw臋, wci膮gaj膮ce hobby. Ale mo偶na te偶 艣wiadomie je wykorzysta膰 jako instrument w pracy nad rozwojem osobistym. W obu przypadkach pracuje si臋 na indywidualnych spotkaniach, w parze albo w grupie. I nad dowolnym tematem - m臋sko艣膰, kobieco艣膰, pewno艣膰 siebie, porozumienie w parze, moje miejsce w grupie. I mo偶na p贸j艣膰 jeszcze krok dalej - zdecydowa膰 si臋 na tangoterapi臋.
Odnale藕膰 ruch.
- Tango sobie wymy艣li艂am, bo chcia艂am ta艅czy膰 - opowiada Beata. - Ale nie ta艅ce dyskotekowe, nie w klubach. Nie lubi艂am hucz膮cej muzyki i braku kontaktu. Pomy艣la艂am, 偶e mo偶e tango... Postanowi艂am spr贸bowa膰.
Na milondze (spotkanie taneczne - przyp. red.) faktycznie muzyka nie huczy - jest wystarczaj膮co g艂o艣na dla ta艅cz膮cych i wystarczaj膮co dyskretna dla rozmawiaj膮cych. Mo偶na by膰 w艣r贸d ludzi i jednocze艣nie pozosta膰 anonimowym. Sam decydujesz, z kim nawi膮偶esz bli偶szy kontakt. - Od pocz膮tku nie mia艂am wstydu - wspomina. - Tak chcia艂am ta艅czy膰, 偶e - wbrew etykiecie - prosi艂am wszystkich pan贸w. Byli tak zaskoczeni, 偶e si臋 zgadzali, cho膰 ja zupe艂nie nic nie umia艂am. Ale uczy艂am si臋 szybko. Poch艂on膮艂 mnie ten taniec zupe艂nie.
Konieczno艣膰 skupienia si臋 na drugim cz艂owieku, odpowiadanie na jego ruch, tak 偶eby jeszcze doda膰 co艣 od siebie, ale nie narzuca膰 mu w艂asnego rytmu, nie zag艂usza膰 go... To dzia艂a jak medytacja. - Wszystkie problemy ulatywa艂y, a tajemnica "tango" stawa艂a si臋 coraz bardziej interesuj膮ca. Przez bliski kontakt z drugim cz艂owiekiem, przez analiz臋 relacji i sam ruch - mi臋kki, naturalny, nieprzerysowany. Tango si臋 nie starzeje, mo偶na je ta艅czy膰 ca艂e 偶ycie.
W tym czasie Beata pracowa艂a jako dziennikarz, t艂umacz, nauczyciel angielskiego, uczy艂a si臋 arabskiego, dzia艂a艂a w grupie poszukiwawczo-ratowniczej, otwiera艂a szko艂臋 nurkow膮, uczy艂a te偶 technik linowych i bardzo chcia艂a jeszcze ta艅czy膰 sals臋 i je藕dzi膰 konno...
- Nie umia艂am z niczego zrezygnowa膰 - podsumowuje. - Postanowi艂am przerwa膰 ten szalony taniec i wyjecha膰. Przerwa膰 wszystko, 偶eby pojawi艂o si臋 miejsce, kt贸re na nowo, uwa偶niej b臋dzie mo偶na wype艂ni膰. Pozna艂am koncertuj膮cy w Warszawie kwartet z Argentyny i postanowi艂am odwiedzi膰 ich w Buenos Aires.
To mia艂 by膰 pierwszy przystanek w trzymiesi臋cznej podr贸偶y po ca艂ym kontynencie. Zakwaterowa艂a si臋 u znajomych, ch艂opcy zabrali j膮 na milong臋 i przez p贸艂 roku nigdzie poza Buenos nie wyjecha艂a. - Zacz臋艂am odkrywa膰 now膮 form臋 dialogu poprzez taniec. I czu膰, jak moje cia艂o mi w tym porozumiewaniu si臋 przeszkadza.
Zacz臋艂a umawia膰 si臋 z partnerami i intensywnie 膰wiczy艂a. Jednocze艣nie chodzi艂a na zaj臋cia ze 艣wiadomo艣ci cia艂a, techniki baletowej i ta艅ca wsp贸艂czesnego. W po艂owie podr贸偶y zrobi艂a przerw臋 od tanga i zacz臋艂a uprawia膰 kung-fu, tai-chi i wr贸ci艂a do wspinaczki.
- I w pewnym momencie to wszystko, co robi艂am, po艂膮czy艂am w jedn膮 metod臋. Zacz臋艂am czu膰, 偶e wszystkie techniki, kt贸re trenowa艂am, wynikaj膮 z tego samego ruchu, kt贸ry trzeba zrozumie膰 i skontrolowa膰. Zrozumia艂am te偶, 偶e ka偶dy musi odnale藕膰 sw贸j indywidualny ruch. Nagle odkrywa艂am, 偶e w moim kolanie jest przestrze艅. I w 艂okciu. I 艂okie膰 mo偶e si臋 rozci膮gn膮膰. I mog臋 nie by膰 zgarbiona. I dzi艣 pomagam odkrywa膰 to innym.
Pokona膰 barier臋
Kasia: - Tango zawsze wydawa艂o mi si臋 czym艣 poci膮gaj膮cym, lecz nierealnym. A偶 okaza艂o si臋, 偶e moja kole偶anka z pracy ta艅czy. Posz艂am z ni膮 na zaj臋cia. Po dw贸ch miesi膮cach kurs si臋 rozwi膮za艂, a ja trafi艂am na zaj臋cia z techniki do Beaty. Jaki艣 czas pyta艂am siebie, czy to jest tango? I czy ja b臋d臋 w stanie si臋 tego nauczy膰?
Pocz膮tkowy okres nauki tanga by艂 pasmem frustracji, 偶e nie wychodzi, 偶e jest zbyt trudne i m臋cz膮ce, cho膰 te偶 paradoksalnie przyjemne. - Zacz臋艂am chodzi膰 na milongi i cho膰 nie ta艅czy艂am, zawsze siedzia艂am do ko艅ca - opowiada Kasia. - S艂ucha艂am muzyki i obserwowa艂am ta艅cz膮cych. Je艣li kto艣 mnie poprosi艂 do ta艅ca, poziom stresu by艂 niewyobra偶alny. Mia艂am op贸r przed zaufaniem partnerowi. Ale gdy czasami zdarza艂o si臋, 偶e co艣 wychodzi艂o, czu艂am si臋 uskrzydlona.
A偶 w ko艅cu nadszed艂 moment, gdy zacz臋艂a ta艅czy膰. Ta艅czy膰, a nie pr贸bowa膰 wykonywa膰 to, co partner narzuca. - U ka偶dego pokonanie wewn臋trznej bariery i niepewno艣ci w ta艅cu, odnalezienie przyjemno艣ci z ta艅ca nast臋puje w innym czasie. U mnie taki moment nasta艂 po ponad roku nauki - wspomina. - Wr贸ci艂am z d艂ugich wakacji. Wypocz臋ta posz艂am na milong臋 z przekonaniem, 偶e na pewno zapomnia艂am, jak si臋 ta艅czy. Ale zata艅czy艂am i nagle poczu艂am, jakie to mo偶e by膰 przyjemne.
Je偶eli czujesz si臋 ze sob膮 dobrze i trafi ci si臋 dobry partner, kt贸ry czuje muzyk臋 podobnie jak ty, po prostu pod膮偶asz za muzyk膮 i energi膮 swoj膮 i partnera. To porywa. To jest stan b艂ogo艣ci, i trudno jest si臋 nie u艣miecha膰.
Kasia: - Praca nad technik膮 i kontrol膮 w艂asnego cia艂a z czasem zaczyna pozwala膰 ci na wi臋cej, zaczynasz wykonywa膰 ruchy, o kt贸re by艣 siebie nie podejrzewa艂. Chcia艂abym doj艣膰 do takiego poziomu umiej臋tno艣ci technicznych i "ota艅czenia", 偶eby osi膮gn膮膰 ca艂kowit膮 swobod臋 w艂asnego ruchu. 呕eby si臋 nie blokowa膰. 呕eby nie odczuwa膰 stresu przed zata艅czeniem z kim艣, z kim od dawna chcia艂am zata艅czy膰.
Raz si臋 my艣li wi臋cej o ta艅cu, raz mniej. Ale s膮 te偶 okresy ca艂kowitego "wsi膮kni臋cia". 呕eby tylko ta艅czy膰.
- Tango sta艂o si臋 dla mnie odskoczni膮 od rzeczywisto艣ci. Kiedy mam gorszy dzie艅, my艣l臋: dobrze, jutro zata艅cz臋. Nie ka偶dy ma tyle szcz臋艣cia, 偶eby odnale藕膰 to, w czym si臋 dobrze czuje i na co czeka. Dla mnie to jest tango. Po fajnej milondze nast臋pnego dnia jad臋 tramwajem, id臋 ulic膮 i czuj臋 ten taniec. To jest energia, kt贸ra niesie. Ta艅cz臋 w sobie.
Wyta艅czy膰 siebie
- Na pi膮tym roku studi贸w mia艂am do zaliczenia dwa semestry wf. - opowiada Magda.- By艂am bardzo leniwa, wi臋c wybra艂am taniec towarzyski, 偶eby si臋 nie przem臋cza膰. I tam pozna艂am tango. Od tego momentu wiedzia艂am, 偶e to jest to.
Zaliczy艂a wf. i zapisa艂a si臋 na kurs tanga. Po nim trafi艂a do Beaty na zaj臋cia z techniki ruchu. Zaj臋cia wydaj膮 si臋 nie mie膰 wiele wsp贸lnego z ta艅cem - Beata ka偶e chodzi膰 wok贸艂 sali albo sta膰 na jednej nodze, a ty zachodzisz w g艂ow臋, jak to niby ma s艂u偶y膰 ta艅czeniu. Ale jak mo偶esz ta艅czy膰, je偶eli masz sztywne kolana, powyginany kr臋gos艂up, nie panujesz nad cia艂em i nie umiesz nawet sta膰 prosto? Musisz si臋 na nowo nauczy膰 porusza膰. 呕eby id膮c, nie wypada膰 z pionu, 偶eby nie le偶e膰 na partnerze, 偶eby ruch wyprowadza膰 z centrum cia艂a...
Magda: - Beata zadaje du偶o 膰wicze艅 ze 艣wiadomo艣ci cia艂a. Uczy, jak ono funkcjonuje. Uczy je obserwowa膰. I przede wszystkim uczy samodzielno艣ci. Towarzyszy w poszukiwaniu w艂a艣ciwego ruchu, podpowiada, je艣li sobie nie radzisz, ale zach臋ca do szukania samemu. A kiedy odnajdziesz to sama, to jest ogromna frajda.
Bo taniec nie zaczyna si臋 w momencie, gdy poznajesz kroki. Ta艅czysz wtedy, gdy 艣wiadomie zaczynasz korzysta膰 z cia艂a.
- Dla mnie taniec to bardziej wyra偶anie siebie ni偶 dopasowanie si臋 do muzyki. Muzyka wywo艂uje we mnie emocje, kt贸re ja "wyta艅czam". Je艣li z kim艣 si臋 przyjemnie ta艅czy, je艣li czujesz si臋 dobrze i bezpiecznie, mo偶na si臋 ca艂kiem zapomnie膰. Jakby rozwija艂y si臋 wtedy ze 艣ci艣ni臋tego k艂臋bka uczucia. Troch臋 w tym t臋sknoty, troch臋 potrzeby odreagowania, troch臋 ch臋ci wyrwania si臋 z codzienno艣ci, troch臋 艂apczywo艣ci, by korzysta膰 z chwili - Mo偶esz si臋 wy艂膮czy膰. I tylko odpowiada膰 na to, co daje ci partner. Na jego ruchy, kroki, emocje i klimat. Aby tak si臋 sta艂o, musisz by膰 pewna swojego cia艂a, 偶eby nie ba膰 si臋, czy jeste艣 do艣膰 dobra, czy si臋 nie pogubisz. Dopiero wtedy mo偶esz wsp贸艂gra膰 z drugim cz艂owiekiem.
Rozta艅czenie to w艂a艣nie taka pewno艣膰 w艂asnego cia艂a. A to z kolei dodaje pewno艣ci siebie i pomaga pogodzi膰 si臋 ze sob膮.
- Po raz pierwszy w 偶yciu robi臋 co艣 tylko dla siebie. Moi bliscy pukaj膮 si臋 w czo艂o i m贸wi膮: po co tyle ta艅czy, przecie偶 tancerk膮 nie b臋dzie. A ja po raz pierwszy mam si艂臋 powiedzie膰: moje 偶ycie, nic wam do tego.
Praktyka tanga uczy:
- kontaktu z w艂asnym cia艂em
- wyra偶ania emocji
- 艣wiadomego dzia艂ania
- uwa偶no艣ci i koncentracji
- bycia tu i teraz
- rozpoznania i przekraczania w艂asnych ogranicze艅
- otwarcia na kontakt z innymi
- zmiany my艣lenia o sobie
- zaufania sobie i partnerowi
- komunikacji i wsp贸艂pracy w parze
- rado艣ci ze wsp贸lnych osi膮gni臋膰
Beata Maia Gellert - tancerka i instruktorka tanga argenty艅skiego, prowadzi r贸wnie偶 zaj臋cia ze 艣wiadomo艣ci cia艂a oraz autorskie warsztaty rozwoju i poznania siebie, podczas kt贸rych 艂膮czy taniec, prac臋 z cia艂em oraz techniki contact improvisation. W swojej pracy skupia si臋 na technice ruchu, 艣wiadomo艣ci cia艂a i przep艂ywu impuls贸w, energii i pomys艂贸w w ruchu. Prowadzi regularne zaj臋cia w Warszawie oraz cykliczne warsztaty w Polsce, Anglii, Hiszpanii i we W艂oszech.
Tango to taniec, w kt贸rym ka偶dy z partner贸w ta艅czy osobno, cho膰 ta艅cz膮 w parze. Ka偶dy ruch wp艂ywa na drug膮 osob臋, a to uczy uwa偶no艣ci i odpowiedzialno艣ci za wszystkie dzia艂ania. Ale na pocz膮tku trzeba odnale藕膰 藕r贸d艂o ruchu w sobie. Z czasem poczujesz drugiego cz艂owieka i w ko艅cu wiruj膮c膮 we wsp贸lnym rytmie sal臋. Twoje cia艂o zacznie 偶y膰 t膮 chwil膮, tym krokiem. Krok, kt贸ry w艂a艣nie stawiasz, jest zawsze najwa偶niejszy. Bo on poci膮ga za sob膮 nast臋pny i nast臋pny, a wszystkie uk艂adaj膮 si臋 w drog臋.
Beata: - Pracuj臋 wed艂ug w艂asnej metody. 艁膮cz臋 nauk臋 tanga z m.in. technikami ta艅ca wsp贸艂czesnego, baletu, contact improvisation, pilatesu, techniki Alexandra, wizualizacji, technik choreoterapii i 艣wiadomo艣ci cia艂a. Celem jest poznanie w艂asnego cia艂a i porozumienie si臋 z nim. Odblokowanie emocji, odnalezienie swojego 艣rodka i zbudowanie w艂asnej r贸wnowagi. To nauka budowania siebie, swojego 偶ycia i brania odpowiedzialno艣ci za wszystko, co si臋 w nim dzieje.
Mo偶na ta艅czy膰 tango i traktowa膰 to jako zabaw臋, wci膮gaj膮ce hobby. Ale mo偶na te偶 艣wiadomie je wykorzysta膰 jako instrument w pracy nad rozwojem osobistym. W obu przypadkach pracuje si臋 na indywidualnych spotkaniach, w parze albo w grupie. I nad dowolnym tematem - m臋sko艣膰, kobieco艣膰, pewno艣膰 siebie, porozumienie w parze, moje miejsce w grupie. I mo偶na p贸j艣膰 jeszcze krok dalej - zdecydowa膰 si臋 na tangoterapi臋.
Odnale藕膰 ruch.
- Tango sobie wymy艣li艂am, bo chcia艂am ta艅czy膰 - opowiada Beata. - Ale nie ta艅ce dyskotekowe, nie w klubach. Nie lubi艂am hucz膮cej muzyki i braku kontaktu. Pomy艣la艂am, 偶e mo偶e tango... Postanowi艂am spr贸bowa膰.
Na milondze (spotkanie taneczne - przyp. red.) faktycznie muzyka nie huczy - jest wystarczaj膮co g艂o艣na dla ta艅cz膮cych i wystarczaj膮co dyskretna dla rozmawiaj膮cych. Mo偶na by膰 w艣r贸d ludzi i jednocze艣nie pozosta膰 anonimowym. Sam decydujesz, z kim nawi膮偶esz bli偶szy kontakt. - Od pocz膮tku nie mia艂am wstydu - wspomina. - Tak chcia艂am ta艅czy膰, 偶e - wbrew etykiecie - prosi艂am wszystkich pan贸w. Byli tak zaskoczeni, 偶e si臋 zgadzali, cho膰 ja zupe艂nie nic nie umia艂am. Ale uczy艂am si臋 szybko. Poch艂on膮艂 mnie ten taniec zupe艂nie.
Konieczno艣膰 skupienia si臋 na drugim cz艂owieku, odpowiadanie na jego ruch, tak 偶eby jeszcze doda膰 co艣 od siebie, ale nie narzuca膰 mu w艂asnego rytmu, nie zag艂usza膰 go... To dzia艂a jak medytacja. - Wszystkie problemy ulatywa艂y, a tajemnica "tango" stawa艂a si臋 coraz bardziej interesuj膮ca. Przez bliski kontakt z drugim cz艂owiekiem, przez analiz臋 relacji i sam ruch - mi臋kki, naturalny, nieprzerysowany. Tango si臋 nie starzeje, mo偶na je ta艅czy膰 ca艂e 偶ycie.
W tym czasie Beata pracowa艂a jako dziennikarz, t艂umacz, nauczyciel angielskiego, uczy艂a si臋 arabskiego, dzia艂a艂a w grupie poszukiwawczo-ratowniczej, otwiera艂a szko艂臋 nurkow膮, uczy艂a te偶 technik linowych i bardzo chcia艂a jeszcze ta艅czy膰 sals臋 i je藕dzi膰 konno...
- Nie umia艂am z niczego zrezygnowa膰 - podsumowuje. - Postanowi艂am przerwa膰 ten szalony taniec i wyjecha膰. Przerwa膰 wszystko, 偶eby pojawi艂o si臋 miejsce, kt贸re na nowo, uwa偶niej b臋dzie mo偶na wype艂ni膰. Pozna艂am koncertuj膮cy w Warszawie kwartet z Argentyny i postanowi艂am odwiedzi膰 ich w Buenos Aires.
To mia艂 by膰 pierwszy przystanek w trzymiesi臋cznej podr贸偶y po ca艂ym kontynencie. Zakwaterowa艂a si臋 u znajomych, ch艂opcy zabrali j膮 na milong臋 i przez p贸艂 roku nigdzie poza Buenos nie wyjecha艂a. - Zacz臋艂am odkrywa膰 now膮 form臋 dialogu poprzez taniec. I czu膰, jak moje cia艂o mi w tym porozumiewaniu si臋 przeszkadza.
Zacz臋艂a umawia膰 si臋 z partnerami i intensywnie 膰wiczy艂a. Jednocze艣nie chodzi艂a na zaj臋cia ze 艣wiadomo艣ci cia艂a, techniki baletowej i ta艅ca wsp贸艂czesnego. W po艂owie podr贸偶y zrobi艂a przerw臋 od tanga i zacz臋艂a uprawia膰 kung-fu, tai-chi i wr贸ci艂a do wspinaczki.
- I w pewnym momencie to wszystko, co robi艂am, po艂膮czy艂am w jedn膮 metod臋. Zacz臋艂am czu膰, 偶e wszystkie techniki, kt贸re trenowa艂am, wynikaj膮 z tego samego ruchu, kt贸ry trzeba zrozumie膰 i skontrolowa膰. Zrozumia艂am te偶, 偶e ka偶dy musi odnale藕膰 sw贸j indywidualny ruch. Nagle odkrywa艂am, 偶e w moim kolanie jest przestrze艅. I w 艂okciu. I 艂okie膰 mo偶e si臋 rozci膮gn膮膰. I mog臋 nie by膰 zgarbiona. I dzi艣 pomagam odkrywa膰 to innym.
Pokona膰 barier臋
Kasia: - Tango zawsze wydawa艂o mi si臋 czym艣 poci膮gaj膮cym, lecz nierealnym. A偶 okaza艂o si臋, 偶e moja kole偶anka z pracy ta艅czy. Posz艂am z ni膮 na zaj臋cia. Po dw贸ch miesi膮cach kurs si臋 rozwi膮za艂, a ja trafi艂am na zaj臋cia z techniki do Beaty. Jaki艣 czas pyta艂am siebie, czy to jest tango? I czy ja b臋d臋 w stanie si臋 tego nauczy膰?
Pocz膮tkowy okres nauki tanga by艂 pasmem frustracji, 偶e nie wychodzi, 偶e jest zbyt trudne i m臋cz膮ce, cho膰 te偶 paradoksalnie przyjemne. - Zacz臋艂am chodzi膰 na milongi i cho膰 nie ta艅czy艂am, zawsze siedzia艂am do ko艅ca - opowiada Kasia. - S艂ucha艂am muzyki i obserwowa艂am ta艅cz膮cych. Je艣li kto艣 mnie poprosi艂 do ta艅ca, poziom stresu by艂 niewyobra偶alny. Mia艂am op贸r przed zaufaniem partnerowi. Ale gdy czasami zdarza艂o si臋, 偶e co艣 wychodzi艂o, czu艂am si臋 uskrzydlona.
A偶 w ko艅cu nadszed艂 moment, gdy zacz臋艂a ta艅czy膰. Ta艅czy膰, a nie pr贸bowa膰 wykonywa膰 to, co partner narzuca. - U ka偶dego pokonanie wewn臋trznej bariery i niepewno艣ci w ta艅cu, odnalezienie przyjemno艣ci z ta艅ca nast臋puje w innym czasie. U mnie taki moment nasta艂 po ponad roku nauki - wspomina. - Wr贸ci艂am z d艂ugich wakacji. Wypocz臋ta posz艂am na milong臋 z przekonaniem, 偶e na pewno zapomnia艂am, jak si臋 ta艅czy. Ale zata艅czy艂am i nagle poczu艂am, jakie to mo偶e by膰 przyjemne.
Je偶eli czujesz si臋 ze sob膮 dobrze i trafi ci si臋 dobry partner, kt贸ry czuje muzyk臋 podobnie jak ty, po prostu pod膮偶asz za muzyk膮 i energi膮 swoj膮 i partnera. To porywa. To jest stan b艂ogo艣ci, i trudno jest si臋 nie u艣miecha膰.
Kasia: - Praca nad technik膮 i kontrol膮 w艂asnego cia艂a z czasem zaczyna pozwala膰 ci na wi臋cej, zaczynasz wykonywa膰 ruchy, o kt贸re by艣 siebie nie podejrzewa艂. Chcia艂abym doj艣膰 do takiego poziomu umiej臋tno艣ci technicznych i "ota艅czenia", 偶eby osi膮gn膮膰 ca艂kowit膮 swobod臋 w艂asnego ruchu. 呕eby si臋 nie blokowa膰. 呕eby nie odczuwa膰 stresu przed zata艅czeniem z kim艣, z kim od dawna chcia艂am zata艅czy膰.
Raz si臋 my艣li wi臋cej o ta艅cu, raz mniej. Ale s膮 te偶 okresy ca艂kowitego "wsi膮kni臋cia". 呕eby tylko ta艅czy膰.
- Tango sta艂o si臋 dla mnie odskoczni膮 od rzeczywisto艣ci. Kiedy mam gorszy dzie艅, my艣l臋: dobrze, jutro zata艅cz臋. Nie ka偶dy ma tyle szcz臋艣cia, 偶eby odnale藕膰 to, w czym si臋 dobrze czuje i na co czeka. Dla mnie to jest tango. Po fajnej milondze nast臋pnego dnia jad臋 tramwajem, id臋 ulic膮 i czuj臋 ten taniec. To jest energia, kt贸ra niesie. Ta艅cz臋 w sobie.
Wyta艅czy膰 siebie
- Na pi膮tym roku studi贸w mia艂am do zaliczenia dwa semestry wf. - opowiada Magda.- By艂am bardzo leniwa, wi臋c wybra艂am taniec towarzyski, 偶eby si臋 nie przem臋cza膰. I tam pozna艂am tango. Od tego momentu wiedzia艂am, 偶e to jest to.
Zaliczy艂a wf. i zapisa艂a si臋 na kurs tanga. Po nim trafi艂a do Beaty na zaj臋cia z techniki ruchu. Zaj臋cia wydaj膮 si臋 nie mie膰 wiele wsp贸lnego z ta艅cem - Beata ka偶e chodzi膰 wok贸艂 sali albo sta膰 na jednej nodze, a ty zachodzisz w g艂ow臋, jak to niby ma s艂u偶y膰 ta艅czeniu. Ale jak mo偶esz ta艅czy膰, je偶eli masz sztywne kolana, powyginany kr臋gos艂up, nie panujesz nad cia艂em i nie umiesz nawet sta膰 prosto? Musisz si臋 na nowo nauczy膰 porusza膰. 呕eby id膮c, nie wypada膰 z pionu, 偶eby nie le偶e膰 na partnerze, 偶eby ruch wyprowadza膰 z centrum cia艂a...
Magda: - Beata zadaje du偶o 膰wicze艅 ze 艣wiadomo艣ci cia艂a. Uczy, jak ono funkcjonuje. Uczy je obserwowa膰. I przede wszystkim uczy samodzielno艣ci. Towarzyszy w poszukiwaniu w艂a艣ciwego ruchu, podpowiada, je艣li sobie nie radzisz, ale zach臋ca do szukania samemu. A kiedy odnajdziesz to sama, to jest ogromna frajda.
Bo taniec nie zaczyna si臋 w momencie, gdy poznajesz kroki. Ta艅czysz wtedy, gdy 艣wiadomie zaczynasz korzysta膰 z cia艂a.
- Dla mnie taniec to bardziej wyra偶anie siebie ni偶 dopasowanie si臋 do muzyki. Muzyka wywo艂uje we mnie emocje, kt贸re ja "wyta艅czam". Je艣li z kim艣 si臋 przyjemnie ta艅czy, je艣li czujesz si臋 dobrze i bezpiecznie, mo偶na si臋 ca艂kiem zapomnie膰. Jakby rozwija艂y si臋 wtedy ze 艣ci艣ni臋tego k艂臋bka uczucia. Troch臋 w tym t臋sknoty, troch臋 potrzeby odreagowania, troch臋 ch臋ci wyrwania si臋 z codzienno艣ci, troch臋 艂apczywo艣ci, by korzysta膰 z chwili - Mo偶esz si臋 wy艂膮czy膰. I tylko odpowiada膰 na to, co daje ci partner. Na jego ruchy, kroki, emocje i klimat. Aby tak si臋 sta艂o, musisz by膰 pewna swojego cia艂a, 偶eby nie ba膰 si臋, czy jeste艣 do艣膰 dobra, czy si臋 nie pogubisz. Dopiero wtedy mo偶esz wsp贸艂gra膰 z drugim cz艂owiekiem.
Rozta艅czenie to w艂a艣nie taka pewno艣膰 w艂asnego cia艂a. A to z kolei dodaje pewno艣ci siebie i pomaga pogodzi膰 si臋 ze sob膮.
- Po raz pierwszy w 偶yciu robi臋 co艣 tylko dla siebie. Moi bliscy pukaj膮 si臋 w czo艂o i m贸wi膮: po co tyle ta艅czy, przecie偶 tancerk膮 nie b臋dzie. A ja po raz pierwszy mam si艂臋 powiedzie膰: moje 偶ycie, nic wam do tego.
Praktyka tanga uczy:
- kontaktu z w艂asnym cia艂em
- wyra偶ania emocji
- 艣wiadomego dzia艂ania
- uwa偶no艣ci i koncentracji
- bycia tu i teraz
- rozpoznania i przekraczania w艂asnych ogranicze艅
- otwarcia na kontakt z innymi
- zmiany my艣lenia o sobie
- zaufania sobie i partnerowi
- komunikacji i wsp贸艂pracy w parze
- rado艣ci ze wsp贸lnych osi膮gni臋膰
Beata Maia Gellert - tancerka i instruktorka tanga argenty艅skiego, prowadzi r贸wnie偶 zaj臋cia ze 艣wiadomo艣ci cia艂a oraz autorskie warsztaty rozwoju i poznania siebie, podczas kt贸rych 艂膮czy taniec, prac臋 z cia艂em oraz techniki contact improvisation. W swojej pracy skupia si臋 na technice ruchu, 艣wiadomo艣ci cia艂a i przep艂ywu impuls贸w, energii i pomys艂贸w w ruchu. Prowadzi regularne zaj臋cia w Warszawie oraz cykliczne warsztaty w Polsce, Anglii, Hiszpanii i we W艂oszech.