off
Nawigacja
Translator
Choose your language:
Losowa fotografia
Tango nie do zdarcia - Agnieszka Kozak.
Najbardziej romantyczna i najbardziej niebezpieczna forma muzyki
jaka kiedykolwiek inspirowa艂a ludzkie cia艂a do przylegania do siebie.
Do艣wiadczanie wzruszenia i dreszczu rozkoszy.
Fred Dellar (Mojo)





Wyst臋pne pocz膮tki

Tango to taniec wyst臋pny, w kt贸rym buzuj膮 uczucia o niezwyk艂ej temperaturze; budz膮cy zmys艂y teatr dwojga aktor贸w, wok贸艂 kt贸rego naros艂a niezwyk艂a legenda. Na pewno przyczyni艂 si臋 do jej powstania londy艅ski dziennik The Times kt贸ry w 1913 roku oceni艂 tango jako w najwy偶szym stopniu nieprzyzwoite. Opinie dziennika popar艂 sam papie偶 Pius X a cesarz niemiecki zabroni艂 je ta艅czy膰 swoim go艣ciom. By膰 mo偶e aura zakazanego owocu przyczyni艂a si臋 do wielkiej jego popularno艣ci. Zreszt膮 ju偶 nast臋pny papie偶 Pius XI wyda艂 tangu pozytywna ocen臋 - przekona艂 go wirtuozerski pokaz ta艅ca wielkiego tancerza Casimira Ain, kt贸ry - aby ratowa膰 opini臋 tanga - przyjecha艂 specjalnie do Watykanu. S膮 tacy, kt贸rzy definiuj膮 tango jako "pionowy wyraz poziomych pragnie艅". Specjali艣ci m贸wi膮 jednak, 偶e bli偶szy prawdy jest ju偶 napis na 艣cianie Narodowej Akademii Tanga w Buenos Aires: "smutne my艣li, kt贸re mo偶esz wyta艅czy膰". Jednak do dzi艣 - kiedy my艣limy "tango" - my艣limy: mi艂o艣膰, romans, cho膰 wed艂ug klasycznej definicji tanga powinni艣my do艂膮czy膰 do tej wyliczanki r贸wnie偶 nienawi艣膰.


Tango na ekranie

O tym nasyceniu prostego ta艅ca rozmaitymi uczuciami przypomina cho膰by wykorzystanie tanga w filmie. O ile w niezapomnianej scenie z "Zapachu kobiety" Al Pacino, jako ociemnia艂y oficer, ta艅czy艂 je spos贸b uwodzicielski, to w "Tangu" Saury czy "Ostatnim tangu w Pary偶u" taniec by艂 spektaklem wyra偶aj膮cym r贸wnie偶 nienawi艣膰. Filmowcy dostrzegli fenomen wyrazistego ta艅ca ju偶 dawno, jednak przyjmuje si臋, 偶e najs艂ynniejsze tango wykona艂 sam Rudolf Valentino w filmie "Czterech Je藕d藕c贸w Apokalipsy" - kobiety masowo mdla艂y w kinach. Od czas贸w Valentino widzieli艣my ju偶 tango w dw贸ch filmach Baza Luhrmana, w "Li艣cie Schindlera" czy cho膰by w wykonaniu Brangeliny (czyli Bradda Pitta i Angeliny Jolie) w filmie "Pan i pani Smith". Jednak paradoksalnie korzeni tanga najlepiej dotyka film "Happy Together" hongkongczyka Wong Kar Waia, w kt贸rym tango ta艅czy dw贸ch m臋偶czyzn. Mimo i偶 wi臋kszo艣膰 historyk贸w twierdzi, 偶e tango wykrad艂o si臋 z sypialni, lub - jak chce Borges - z domu publicznego, to jednak pierwotnie by艂o ta艅czone przez dw贸ch m臋偶czyzn. Najcz臋艣ciej powtarzana teoria widzi w tangu syntez臋 element贸w z wielu 藕r贸de艂, takich jak cadombe, grane na b臋bnach przez niewolnik贸w sprowadzonych z Afryki, czy milonga - ludowa muzyki z pampas贸w, kt贸ra zawiera艂a zar贸wno elementy muzyki Indian, jak i kolonialist贸w hiszpa艅skich. Wiadomo, 偶e tango na pewno powsta艂o na przedmie艣ciach, w biednych dzielnicach, w barach i przybytkach rozpusty. Filip 艁obodzi艅ski, znawca kultury latynoameryka艅skiej, m贸wi o tangu (w kontek艣cie muzycznym i kulturowym), 偶e jako muzyka miejskiej biedoty bardzo przypomina muzyk臋 rap lat 90-tych. Styl ta艅ca, kt贸ry powsta艂 oko艂o 1900 r. w Montevideo i Buenos Aires, dzi艣 nosi nazw臋 tanga argenty艅skiego i to w艂a艣nie ono trafi艂o do ch艂on膮cego wszelkie nowinki Nowego Jorku i Pary偶a. Najwi臋ksze tryumfy tango 艣wi臋ci艂o w stolicy Francji- Francuzi ujednolicili kroki i stworzyli tango paryskie. Jednak fenomenem na skal臋 艣wiatow膮 jest chyba tango fi艅skie - bo to zimni na poz贸r Finowie rozkochali si臋 w tangu najwierniejsz膮 mi艂o艣ci膮.


Tango po polsku

Polacy r贸wnie偶 maj膮 sw贸j wk艂ad w histori臋 ognistego ta艅ca. Przede wszystkim w postaci Jerzego Petersburskiego - autora takich przeboj贸w jak "Tango Milonga" (popularnego na ca艂ym 艣wiecie jako "Oh, Donna Clara") i "Ta ostatnia niedziela" - kt贸re nuci si臋 na ca艂ym 艣wiecie. Paradoksalnie, tango w Krakowie naj艂atwiej teraz zobaczy膰 w teatrze. J贸zef Opalski przygotowa艂 bowiem w Teatrze S艂owackiego inscenizacj臋 sztuki Anny Burzy艅skiej "Tango Piazzola". Re偶ysera i dramatopisark臋 (wyk艂adowczyni臋 polonistyki UJ) po艂膮czy艂a fascynacja tw贸rczo艣ci膮 Astora Piazzoli, jednego z najwa偶niejszych tw贸rc贸w tang.




Astor Piazzola

Piazzola urodzi艂 si臋 w Argentynie a wychowa艂 w Nowym Jorku, gdzie zdobywa艂 wiedz臋 na temat muzyki klasycznej i jazzu, i to gruntowne wykszta艂cenie wyra藕nie s艂ycha膰 w jego kompozycjach. Z Nowego Yorku powr贸ci艂 do Argentyny, aby gra膰 w zespole Anibala Trioilo i studiowa膰 u znanego argenty艅skiego kompozytora Alberto Ginastery, kt贸remu przedstawi艂 go mieszkaj膮cy w贸wczas w Buenos Aires Artur Rubinstein. Piazzola - wiecznie marz膮cy o udoskonaleniu swoich kompozytorskich umiej臋tno艣ci, wybra艂 si臋 w ko艅cu do Pary偶a do Nadii Boulanger - francuskiej kompozytorki i dyrygentki - ukrywaj膮c jednak przed ni膮 ze wstydem fakt, 偶e 偶yje z grania tanga. Jeszcze bardziej wstydzi艂 si臋 przyzna膰 do gry na bandeonie. Jak wspomina艂: "Jednak ona chcia艂a jak najwi臋cej dowiedzie膰 si臋 o moich tangach, uj臋艂a moje obie d艂onie i powiedzia艂a: "To jest Astor Piazzola. Nigdy tego nie rzucaj". Po powrocie z Pary偶a Piazzola za艂o偶y艂 QUINTETTO NUEVO - zesp贸艂, kt贸ry otworzy艂 nowy rozdzia艂 w historii tanga 艂膮cz膮c swobodnie tradycj臋 z nowoczesnymi technikami kompozytorskimi i wykorzystuj膮c pomys艂y takich wybitnych kompozytor贸w jak Maurice Ravel, Olivier Messiaen, Arnold Sch枚nberg, B茅la Bart贸k i Igor Strawi艅ski. Nie da si臋 ukry膰, 偶e tym samym Piazzola narazi艂 si臋 tradycjonalistom. Wsp贸艂cze艣ni ceni膮 go g艂贸wnie za to, 偶e wzbogaci艂 j臋zyk tanga, zachowuj膮c jego niepowtarzalna atmosfer臋 - tanga Astora Piazzoli jak ma艂o kt贸re opowiadaj膮 o nami臋tno艣ci i melancholii, a jednocze艣nie przenosz膮 nas daleko za morze, tam, gdzie tango ta艅czy si臋 w zadymionych knajpkach, koniecznie w od艣wi臋tnym stroju.




Tango Piazzola w S艂owackim

W spektaklu granym w Teatrze S艂owackiego, dzi臋ki sile pragnie艅 m艂odej dziewczyny z baru "Marzenie", przenosimy si臋 do takiej ma艂ej knajpki w Buenos Aires, typowego miejsca, do kt贸rego przychodzi si臋 po to, by zata艅czy膰. To tam rozpoczyna si臋 korow贸d mi艂osnych perypetii bohater贸w. Jak w klasycznym tangu spotkaj膮 si臋: blisko艣膰 i samotno艣膰, czu艂o艣膰 i zdrada, mi艂o艣膰 i 艣mier膰. Aktorzy ta艅cem oddaj膮 nami臋tno艣膰 a 艣piewem uczucia, a dodatkowo mo偶emy wys艂ucha膰 muzyki na 偶ywo w wykonaniu 艣wietnego kwintetu Tango Bridge. Na dwie godziny dostojny Teatr S艂owackiego zamienia si臋 w knajpk臋, w kt贸rej si臋 ta艅czy i gra tango. Niecodzienny to widok...


Agnieszka Kozak, Miasto Kobiet nr 2/2007
fot. Tango Piazzola w Teatrze im. J. S艂owackiego w Krakowie, fot. Tomasz 呕urek

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj si, 縠by m骳 dodawa komentarze.
off
Logowanie
Nazwa U縴tkownika

Has硂

Zapami阾aj mnie



Nie jeste jeszcze naszym U縴tkownikiem?
Kilknij TUTAJ 縠by si zarejestrowa.

Zapomniane has硂?
Wy秎emy nowe, kliknij TUTAJ.
RSS
News
Articles
Downloads
Weblinks
Forums
Copyright © 2007 Waldemar
2341788 Unikalnych wizyt

Powered by powered by php-fusion © 2003-2007
Design by Design by Matonor