Kto siÄ™ na tangu dziÅ› zna.
Słowa: Elżbieta Buczyńska
Muzyka: Jarosław Piątkowski
Tango z pistoletem - Katarzyna Groniec.
"Zwykle o takich albumach mówi się, że są kobiece. Myślę jednak, że "Mężczyźni" to raczej płyta dla tych, którzy nie lubią ani wtórnej muzyki, ani banalnych tekstów. Przy tym krążku trzeba się zatrzymać, a wtedy świat niełatwych związków, trudnych kobiet i nie nazwanych uczuć odsłaniać będzie kolejne tajemnice."
Tango triste - Edward Stachura
"Tango - to smutna myśl, którą się tańczy..." - któż z nas nie zna tego, jakże trafnego określenia. Ale czy pamietamy kto jest jego autorem? Chciałbym przypomnieć zapomnianego jakby ostatnio Stachurę oraz zaproponować śpiewaną wersję tego wiersza w interpretacji Sławomira Zygmunta.
Tango - Bolesław Leśmian
Wkładem Bolesława Leśmiana w polskie tango przedwojenne jest wiersz "Tango" ze zbioru "Dziejba leśna", napisany przez niego około roku 1937, a wydany już pośmiertnie.
Czy tango to taniec słowiański, rodem spod Kruszwicy? ;-)
Nie wszyscy jednak są przekonani, że to Argentyna jest matką tanga. Otóż pewien polski anonimowy poeta w swym poemacie (notabene będącym żartobliwą przeróbką "Pana Tadeusza") udowadnia, że tango jest tańcem słowiańskim, mającym swe korzenie w Polsce. Tańczono go ponoć już w odległych czasach w naszej Ojczyźnie. A dowód macie poniżej ;-)
"Sen o tangu"
wiersz Zdisława; napisany 2008.11.09
"Tangowy niepokój"
wiersz Ani Makowskiej "Tangowy niepokój"
"W tańcu"
wiersz Ani Makowskiej "W tańcu"